WOŁYŃ NA POWĄZKI


W tym roku obchodzimy 80. rocznicę „krwawej niedzieli” – kulminacji fali mordów ukraińskich nacjonalistów na Polakach i polskich obywatelach innej narodowości, dokonanego na terenie południowo-wschodnich województw II RP. Apelujemy do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Dyrektora Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuty Kruk i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Karola Nawrockiego o zbudowanie miejsca pamięci ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych.

Dołącz do naszego apelu!

„Jeśli zapomnę o Nich – ty, Boże na Niebie, zapomnij o mnie!”

Powązki Wojskowe stały się centralnym punktem przypominającym o krzywdach, które wycierpiał polski naród, szczególnie w XX wieku.

Znajdują się tu liczne pomniki i miejsca pamięci pierwszej i drugiej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, bohaterskich Orląt Lwowskich i powstań narodowych. Tylko w ramach II wojny światowej zostali uczczeni żołnierze wszystkich frontów, ofiary niemieckich obozów zagłady i obozów pracy, Powstania Warszawskiego, Katynia i sowieckich deportacji na Sybir. Na terenie cmentarza postawiono też pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

 I choć Cmentarz Powązkowski powinien zostać jak najszybciej zdekomunizowany, to musimy powiedzieć jasno – chowamy tam coraz więcej patriotów i bohaterów narodowych: poległych w obronie Ojczyzny – szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka” czy żołnierzy, którzy przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi, jak Zygmunt Szendzielarz (“Łupaszko”). 

Dzięki staraniom m.in. Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji „Łączka” w kwaterze „Ł” powstało miejsce upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. 

Wśród tych wszystkich ważnych dla Polaków dat, miejsc i osób brakuje upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Za dwa lata obchodzić będziemy 80. rocznicę Krwawej Niedzieli. Nadszedł najwyższy czas, aby to zmienić! Pamięć o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa jest niezwykle istotna i nie powinna się niczym różnić od upamiętnienia ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.