WALCZYMY O PRAWA POLAKÓW NA WILEŃSZCZYŹNIE!


W lipcu udaliśmy się na Litwę, gdzie wzięliśmy udział w XXII Zlocie Rodzinnym Polaków na Wileńszczyźnie. We współpracy z telewizją internetową wRealu24 przeprowadziliśmy cykl reportaży poświęcony naszym Rodakom, m.in. nagłośniliśmy sprawę ratowania polskich szkół w Połukniu i Starych Trokach. W ten sposób upominamy się o respektowanie prawa międzynarodowego przez władze Litwy.

PAMIĘTAMY O BOHATERACH!


Przy okazji rocznic ważnych wydarzeń historii Polski udajemy się na cmentarze i miejsca upamiętnienia, aby oddać hołd polskim Bohaterom, a także ofiarom wojen i totalitaryzmów. W ten sposób chcemy wyrazić nasz szacunek i pamięć o tym, którzy walczyli o wolną i suwerenną Rzeczpospolitą lub zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

WOŁYŃ: CZAS DEBATY!

Polacy potrafią rozmawiać nawet na najtrudniejsze i najbardziej bolesne tematy bez ulegania politycznej poprawności. Udowodnili to 9 lipca, kiedy w budynku PAST-y w Warszawie tłumnie wzięli udział w wydarzeniu „WOŁYŃ: CZAS DEBATY”, które organizowaliśmy jako Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”.

Były to społeczne i całkowicie oddolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Do zagadnienia podeszliśmy wieloaspektowo, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić nie jedną debatę, a cały cykl dyskusji z udziałem znamienitych gości.

W pierwszym panelu wzięli udział szczególnie zasłużeni działacze społeczni i kresowi: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ewa Szakalicka, Ewa Siemaszko i Anna Lewak.

W kolejnej debacie wzięli udział wybitni historycy: Leszek Żebrowski, Adam Hlebowicz, dr Krzysztof Kawęcki i dr Krzysztof Jabłonka.

Ostatnia debata to rozmowa mistrzów polskiej publicystyki: Jana Pospieszalskiego, Stanisława Michalkiewicza, Pawła Lisickiego i Wojciecha Sumlińskiego.

Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji ofiar ludobójstwa pod przewodnictwem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, zaś ukoronowaniem wydarzenia była projekcja filmu "Czas pamięci" w reżyserii Ewy Szakalickiej.

 
NIE MA NASZEJ ZGODY NA PROFANACJĘ!    
 

Stanowczo sprzeciwiliśmy się wykonywaniu pieśni "Czerwona kalina" podczas Mszy Świętej przez proboszcza jednej z warszawskich parafii. Chęć okazania solidarności z uchodźcami z ogarniętej rosyjską agresją Ukrainy nie może łączyć się z zakłamywaniem historii i brakiem wrażliwości wobec tych wiernych, którym leży na sercu pamięć o Ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego. W tym celu skierowaliśmy pismo do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z prośbą o upomnienie wspomnianego kapłana.

Nie pozostaliśmy również obojętni wobec odśpiewania „Czerwonej kaliny” w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przez jeden z ukraińskich zespołów. Skierowaliśmy apel w tej sprawie do przeora klasztoru jasnogórskiego o. Samuela Pacholskiego oraz metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo.

POMAGAMY POLAKOM NA KRESACH!     
 
Przed Świętami Bożego Narodzenia wzięliśmy udział w akcji Duszpasterstwa Akademickiego UKSW, dostarczając produkty do paczek dla naszych Rodaków na Kresach.
 
Wspieranie dobrych i potrzebnych inicjatyw to podstawa działalności Stowarzyszenia.  

 

NASZE DZIAŁANIA PRZYNOSZĄ EFEKTY!

Po obchodach 78. rocznicy "krwawej niedzieli" w 2021 roku interweniowaliśmy ws. zaniedbania warszawskich miejsc pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego (Skwer Wołyński i tablica na Krakowskim Przedmieściu). Zwróciliśmy się w tej sprawie z apelem do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Niedługo później otrzymaliśmy kopię dokumentów, które Minister wysłał na ręce burmistrzów dzielnicy Śródmieście i Żoliborz.

PODPISZ PETYCJĘ

WOŁYŃ NA POWĄZKI!
 
W 2023 roku będziemy obchodzić 80. rocznicę "krwawej niedzieli" – kulminacji fali mordów ukraińskich szowinistów na Polakach. Apelujemy o zbudowanie miejsca pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Zbieramy podpisy pod petycją w tej sprawie zarówno w wersji internetowej, jak i podczas różnych patriotycznych wydarzeń. Dlaczego akurat Powązki Wojskowe? Wśród wszystkich ważnych dla Polaków wydarzeń i osób upamiętnionych na terenie tej narodowej nekropolii wciąż brakuje miejsca pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego. Najwyższy czas to zmienić!  
 
Odwiedź nasze media społecznościowe:

Created by Damian Zakrzewski